مشاوره آنلاین
مزایا و کارآمدی مشاوره و روانشناسی آنلاین در مقایسه با مشاوره سنتی یکی از موضوعات بحث‌برانگیز فعلی در محافل علمی روانشناسی است. به همین خاطر تعدادی از فواید و مزایای این روش مشاوره در ادامه آورده خواهد شد:

مزایا و کارآمدی مشاوره و روانشناسی آنلاین در مقایسه با مشاوره سنتی یکی از موضوعات بحث‌برانگیز فعلی در محافل علمی روانشناسی است. به همین خاطر تعدادی از فواید و مزایای این روش مشاوره در ادامه آورده خواهد شد:

در دسترس بودن
مشاوره اینترنتی برای تمام افرادی که تمایل به بهره‌گیری از آن را دارند، در دسترس است. مشاوره روانشناسی آنلاین بر موانعی غلبه کرده است که ممکن است بسیاری از افراد را از مراجعه به مشاور منصرف کند. برای مثال افرادی که در مناطق روستایی یا دورافتاده‌ای زندگی می‌کنند که در آنجا خدمات مشاوره ارائه نمی‌شود، می‌توانند به راحتی به مشاور آنلاین دسترسی داشته باشند. همچنین بیماران ناتوان و افرادی که نمی‌توانند از خانه خارج شوند، نیز امکان استفاده از مشاوره اینترنتی را دارند. به علاوه مشاوره آنلاین برای بیماران دچار اختلالات شنوایی و بینایی نیز مفید است. مشاوره آنلاین توانسته است کودکان و نوجوانان را به دریافت مشاوره ترغیب کند، چرا که این گروه‌های سنی هنگام استفاده از اینترنت راحت‌تر هستند.

راحتی 
مشاوره آنلاین با روانشناس راحت است. هم مشاور و هم مراجعه کننده می‌توانند در زمان‌های مختلف با هم تماس برقرار کنند. به این ترتیب برخلاف مشاوره سنتی، پرمشغله بودن و نبود وقت مشکلی را برای این سبک از مشاوره ایجاد نمی‌کند. به علاوه مشاوره اینترنتی این امکان را برای مشاور فراهم می‌آورد تا خدمات گسترده‌تری را به بیماران خود ارائه دهد، چرا که مشاوره آنلاین 24 ساعته است و ناحیه جغرافیایی وسیع‌تری را تحت پوشش قرار می‌دهد. مشاوره آنلاین برای افرادی که نسبت به مشاوره گرفتن تردید دارند یا احساس راحتی در مدل مشاوره حضوری نمی‌کنند، مناسب‌تر است، چرا که در این روش لازم نیست که مشکلات را به صورت رودررو توضیح داد. عدم نیاز به مراجعه حضوری مشاوره را برای افراد دچار اختلال‌های اضطراب، فوبیای اجتماعی یا آگورافوبیا (هراس از مکان‌های باز و شلوغ) آسان‌تر کرده است.

هزینه کمتر
مشاوره آنلاین هم برای شما اقتصادی‌تر است، مشاوره اینترنتی هزینه‌های بالاسری رفت و آمد و هزینه زمانی را کاهش می‌دهد، بنابراین هزینه مشاوره آنلاین کمتر از مشاوره حضوری است.

برچسبنخوردن از سوی جامعه
افرادی که مشاوره روانشناسی آنلاین را انتخاب می‌کنند، با بدبینی جامعه درباره دریافت خدمات روانشناسی روبرو نمی‌شوند. اشخاصی که به دلیل نظرات دیگران تمایل به شرکت در جلسات مشاوره ندارند، می‌توانند در حریم خصوصی خود بدون نیاز به مراجعه به مراکز مشاوره از خدمات لازم برخوردار شوند. زمانی که مشاوره در محیط آرام و بدون تشویش خانه‌ی فرد و از راه رایانه انجام می‌شود، مسیر کاملاً متفاوتی به خود می‌گیرد. بیمار در آرامش حریم خصوصی خود می‌تواند بدون هراس از برچسب خوردن از سوی جامعه و بدون ترس از دیده شدن در اتاق انتظار توسط کارکنان کلینیک یا هر فرد دیگری که تصادفاً در آن زمان از آنجا عبور می‌کند، مشکلات خود را با مشاور در میان بگذارد. بنابراین مشاوره آنلاین آرامش خاطر ناشناس ماندن را برای بیمار به ارمغان می‌آورد و به این ترتیب احتمال قضاوت شدن را کاهش می‌دهد. با این توصیف اشخاصی که از بیم نظرات منفی دیگران خود را از دریافت خدمات مشاوره محروم می‌کردند، می‌توانند مشاوره اینترنتی را در کمال آرامش امتحان کنند.

ناشناسماندن
چون در مشاوره و روانشناسی آنلاین با روانشناس نیازی به تماس چهره به چهره نیست، افراد با صراحت بیشتر و بدون نگرانی از تعصبات نژادی، جنسیتی، سنی یا تاثیر فرم بدن و ظاهر خود ارتباط برقرار می‌کنند. در نتیجه میزان صداقت در مشاوره بالاتر می‌رود و زمانی که پای خودافشایی به میان می‌آید، صحبت‌های بیمار اعتبار بالاتری پیدا می‌کند. مشاوره اینترنتی بیمار را از مزیت ناشناس ماندن برخوردار می‌سازد و به این ترتیب بسیاری از بیماران مشکلات خود را با اطمینان از نامرئی ماندن خود در کمال آرامش بیان می‌کنند.